informacje
Gorbaczow i Kofi Annan na konferencji w sprawie energii
czwartek, 29 maj 2008
Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla środowiska, lecz także dla pokoju i bezpieczeństwa w krajach walczących o zasoby. To zdecydowane ostrzeżenie wygłosił Kofi Annan na konferencji zorganizowanej we wtorek przez parlamentarną Komisję Energii. Uczestniczyli w niej również Michaił Gorbaczow i przewodniczący Parlamentu, Pöttering. Niemiecka posłanka Angelika Niebler z EPP-ED, która przewodniczyła posiedzeniu, podkreśliła, że nie tylko Europa, ale i cały świat, musi inwestować w technologię.
 
Celem konferencji, zorganizowanej przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Fundację Energy Globe - było podniesienie świadomości na temat problemów energetycznych i propagowanie najlepszych praktyk.
 
Annan: "Wszystko zależy od tego, czy sami potrafimy się zmienić"
 
Kofi Annan poinformował zebranych posłów, że zmiany klimatyczne należy dołączyć do "tradycyjnych zagrożeń takich jak konflikt polityczny, ubóstwo, terroryzm i śmiercionośna broń". Cytując brytyjskiego naukowca Nicholasa Sterna, powiedział, że zmiany klimatu mogą doprowadzić do spadku gospodarki światowej o 20% i w rezultacie, do gospodarczego i społecznego wyniszczenia porównywalnego do obydwu wojen światowych.
 
Były sekretarz generalny ONZ i laureat Nagrody Nobla powiedział, że przy obecnych tendencjach zmierzamy do punktu bez powrotu. Dodał, że "jeśli wciąż będziemy konsumować energię w takim tempie, jak dotychczas, do 2030 roku będziemy potrzebować jej o 50% więcej."
 
W przesłaniu Kofiego Annana pobrzmiewały też nieco bardziej optymistyczne tony. Powiedział, że lepsze wykorzystanie paliw kopalnych i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii mogłyby wskazać drogę do lepszej przyszłości. "Niech nikt nie mówi, że uda się nam uniknąć działania. Obecne koszty redukcji emisji są znacznie niższe, niż późniejsze koszty dzisiejszych zaniedbań. Niska emisja nie musi oznaczać niskiego wzrostu." Wzywając do zmiany zachowań, Kofi Annan powiedział: "nie chodzi tu polityków czy zachowania społeczne, chodzi o to, czy możemy wystarczająco szybko możemy zmienić sami siebie!"
 
Gorbaczow wzywa do zielonej Głasnosti   
 
Były prezydent Związku Radzieckiego, Michaił Gorbaczow powiedział na konferencji, iż wie z własnego doświadczenia, gdy jako chłopiec mieszkał wśród ukraińskich stepów, że niegdyś urodzajne ziemie mogą zostać zamienione w pustynię przez suszę i burze piaskowe. Mówił też, że na stanowisku radzieckiego ministra rolnictwa przekonał się, ile szkód wyrządzono w środowisku naturalnym - podczas gdy informacje o spustoszeniach były trzymane w tajemnicy.
 
Gorbaczow wezwał do ekologicznej "głasnosti", która "obejmie społeczeństwo, zapewni przejrzystość oraz stworzy możliwość mobilizacji krajowych władz". Podkreślił też, że bogatsze kraje powinny pomóc krajom rozwijającym się stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą zmiany klimatu.
 
"Żyjemy w globalnej rzeczywistości i musimy działać razem - kryzys środowiska jest dla wszystkich wyzwaniem numer jeden", powiedział Michaił Gorbaczow.

Źródło: europarl.europa.eu

Reklama

W obiegu dokumentów bardzo istotna staje się elektroniczna faktura, my wiemy jak nią zarządzać.

Chcesz kupić ciekawy prezent, kliknij i zamów go na stronie.