informacje
Animowane etykiety i jadalne pudełka
środa, 30 maj 2007
ImageOpakowania, zwłaszcza te plastikowe, stanowią poważny problem cywilizacyjny. Nie dość, że wtapiają się w krajobraz miast i lasów, to często jeszcze nie spełniają oczekiwań ani producentów, ani kupujących, bo trzymana w nich żywność szybko ulega zepsuciu. Współcześni naukowcy prześcigają się w pomysłach, co do rozwiązania tego problemu. Jeden z nich - tworzywo ulegające biodegradacji - opracował niemiecki koncern chemiczny BASF.
Czytaj całość...
Przyjazna środowisku figura księcia Karola
piątek, 25 maj 2007
ImageTego muzeum figur woskowych Madame Tussauds jeszcze nie widziało. Znany ze swojej działalności i zaangażowania na rzecz ekologii, Książe Karol, doczekał się przyjaznej środowisku podobizny. Figura powstała z materiału uzyskanego z poprzedniej z roku 1985 oraz z 40 kilogramów wosku pszczelego, 25 kilogramów gliny i włókna szklanego. By uzyskać efekt koloru skóry, skorzystano z naturalnego barwnika.
Czytaj całość...
Ekologiczne podkłady kolejowe w Londynie
czwartek, 10 maj 2007
ImageLondyńskie metro już wkrótce zacznie zastępować tradycyjne betonowe i drewniane podkłady torowe nowymi, wykonanymi z przetworzonego tworzywa. Na pomysł stworzenia podkładów z zużytych opakowań wpadł Tom Nosker z Uniwersytetu Rutgersa. Żeby uzyskać wytrzymałe i jednocześnie elastyczne tworzywo, wymieszał polietylen z polistyrenem. Wykorzystał do tego plastik pochodzący m.in. z toreb na zakupy oraz jednorazowych kubków.
Czytaj całość...
Papier z jabłek
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
ImagePapier z jabłek produkuje przedsiębiorca z Górnej Adygi na północy Włoch, który artykuły z tego oryginalnego surowca dostarcza tamtejszym lokalnym urzędom. Twórca tej technologii Alberto Volcan powiedział włoskim mediom, że na pomysł produkcji "jabłkowego papieru" wpadł odkrywając wysoką zawartość celulozy w odpadkach pozostających po przetworzeniu tych owoców między innymi na soki.
Czytaj całość...