informacje
Ponad połowa ludności Chin nie korzysta z oczyszczalni ścieków
wtorek, 04 wrzesień 2007

ImageChińskie media, powołując się na przedstawicieli planowania miejskiego podały, że ponad połowa z 1,3 miliarda Chińczyków, w tym mieszkańcy 278 dużych miast, nie korzysta z żadnego systemu oczyszczania ścieków. Osiem z tych miast liczy ponad 500 tys. mieszkańców - powiedział Zhao Baojiang, prezes chińskiego stowarzyszenia planowania miejskiego.

Czytaj całość...
Przetarg na Czajkę po raz trzeci
środa, 25 kwiecień 2007
ImageW zeszłym tygodniu stołeczne MPWiK ogłosiło trzeci już przetarg na projekt i wykonanie rozbudowy i modernizacji największej warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Poprzednie zakończyły się fiaskiem: pierwszy - z braku ofert, drugi - z powodu zbyt wysokich cen. Oferty dwóch konsorcjów opiewały na ponad 600 mln euro, tymczasem miasto przeznaczyło na cały projekt niecałe 250 mln. Czy tym razem się uda ? Przekonamy się o tym w lipcu.
Czytaj całość...
Wkrótce trzeci przetarg na Czajkę
sobota, 24 marzec 2007
ImageNa początku kwietnia stołeczne MPWiK ogłosi trzeci już przetarg na wykonanie projektu i modernizację największej warszawskiej oczyszczalni ścieków. Taką decyzję podjęły we czwartek władze miasta w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Dwa poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem: pierwszy trzeba było unieważnić z powodu braku ofert, drugi - gdyż dwaj oferenci zażyczyli sobie o ponad dwa miliardy więcej, niż opiewał kosztorys inwestycji.
Czytaj całość...
Rozmowy w sprawie Czajki w Brukseli
poniedziałek, 12 luty 2007
ImageDziś prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jedzie do Brukseli, by rozmawiać z członkami Komisji Europejskiej o Oczyszczalni Ścieków Czajka. Chce dowiedzieć się, czy możliwe jest przesunięcie terminu oddania do użytku zmodernizowanego obiektu, tak by można było zmienić lokalizację spalarni osadów pościekowych. Z ekipą z ratusza jadą przedstawiciele stowarzyszenia Nasza Choszczówka, które protestuje przeciw budowie zakładu utylizacji osadów w Białołęce.
Czytaj całość...
Zmodernizowana Czajka dopiero w 2013 r.?
czwartek, 08 luty 2007
ImageCzy można przesunąć termin rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajka o trzy lata? Z takim pytaniem do Brukseli wybiera się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oczyszczalnia na Białołęce i planowana obok niej spalarnia osadów mają być gotowe do 2010 roku. Taki termin zakończenia prac przewiduje projekt, na który Komisja Europejska przyznała Warszawie ponad miliard złotych dotacji. Władze miasta chcą jednak, aby spalarnia powstała w innym miejscu, a to wymaga zmiany terminu.
Czytaj całość...
Otwarcie oczyszczalni w Rudzie Śląskiej
środa, 07 luty 2007
ImageW Rudzie Śląskiej zakończono budowę oczyszczalni ścieków Halemba Centrum. Nowy obiekt obsługujący 53,4 tys. mieszkańców eksploatuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Inwestycja kosztowała ponad 6,2 mln euro, w tym ok. 4 mln euro pochodziło z Funduszu Spójności. Kontrakt na wykonanie inwestycji podpisano w kwietniu 2004 roku.
Czytaj całość...
Szczecin będzie oczyszczał ścieki
piątek, 19 styczeń 2007
ImageSzczecin zniknie wkrótce z mapy największych trucicieli Bałtyku. W grudniu tego roku przewiduje się zakończenie budowy oczyszczalni ścieków Pomorzany, pierwszego etapu ambitnego programu o nazwie "Poprawa jakości wody". Jest to jedno z największych przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Europie. Obejmuje realizację kilkunastu poważnych zadań inwestycyjnych. Pochłonie około 1,2 miliarda zł i jest współfinansowane ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Czytaj całość...
Kłopotów Czajki ciąg dalszy
wtorek, 16 styczeń 2007
ImageWładze stolicy odsuwają w czasie decyzję odnośnie budowy spalarni osadów ściekowych z oczyszczalni Czajka. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce najpierw wysądować w Bruskeli, czy ewentualna zmiana lokalizacji tej inwestycji może spowodować utratę środków z UE na jej wykonanie. Najprawdopodobniej w lutym dowiemy się czy spalarnia w ogóle powstanie, a jeśli tak, to gdzie.
Czytaj całość...
Ustka zmodernizuje swoją oczyszczalnię ścieków
wtorek, 02 styczeń 2007
ImageWkrótce ruszy modernizacja oczyszczalni ścieków w Ustce (woj. pomorskie), której koszt wyniesie ponad 25 mln zł. Dotychczasowa oczyszczalnia nie spełnia norm i jest przystosowana tylko do obsługi ok. 5 tys. gospodarstw domowych. Po modernizacji oczyszczalnia będzie mogła przyjmować ścieki z ok. 17 tys. gospodarstw. Oprócz modernizacji oczyszczalni wybudowany zostanie kolektor tłoczny. Prace rozpoczną się wiosną.
Czytaj całość...