informacje
Azja wyrasta na największego truciciela naszej planety
środa, 07 marzec 2007
ImagePowstające w Azji zanieczyszczenia atmosferyczne mają większy wpływ na światowy klimat niż poprzednio przypuszczano. Wskazują na to wyniki badań opublikowane przez Amerykańską Akademię Nauk.  Podczas, gdy Europa skutecznie walczy z aerozolami czyli drobinkami pyłów czy siarki, ich emisja w Azji jest coraz większa.
Czytaj całość...
KE: Surowe kary za szkody w środowisku
sobota, 10 luty 2007
ImageCo najmniej 5-10 lat więzienia i półtora miliona euro grzywny ma grozić za najpoważniejsze przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu - zaproponowała w piątek Komisja Europejska. Kraje członkowskie będą musiały dostosować odpowiednio swoje kodeksy karne. Chodzi o nielegalne zanieczyszczenie powietrza, gleby albo wód szkodliwymi substancjami na dużą skalę, nielegalny przewóz odpadów czy też handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt.
Czytaj całość...
Będą surowe kary za przestępstwa ekologiczne ?
środa, 07 luty 2007
ImageKomisja Europejska zaproponuje wprowadzenie kar, takich jak grzywny i więzienia, za przestępstwa ekologiczne (ang. green crimes) popełniane w krajach Wspólnoty - podał w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Posunięcie Brukseli jest tłumaczone tym, że niektóre kraje członkowskie UE traktują "zielone przestępstwa" poważniej niż inne, które zezwalają na wykorzystywanie luk w prawie.
Czytaj całość...
Państwo Środka nie dba o ekologię
piątek, 12 styczeń 2007
ImageW zeszłym roku niemal co drugi dzień dochodziło w Chinach do wypadków związanych z zanieczyszczaniem środowiska. W tym czasie władze otrzymały 600 tys. skarg na zanieczyszczenia - podała w czwartek agencja Xinhua. Liczba skarg była o 30 proc. wyższa niż w roku 2005. Wicedyrektor państwowej agencji ochrony środowiska Pan Yue powiedział, że w 2006 roku doszło do 161 poważnych wypadków ekologicznych.
Czytaj całość...