informacje
PE zatwierdził propozycję dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego
sobota, 15 grudzień 2007
Parlament Europejski zatwierdził uzgodnione wcześniej wspólne stanowisko Rady w sprawie dyrektywy dotyczącej jakości powietrza atmosferycznego. Propozycja wprowadza limity koncentracji substancji zanieczyszczających, w szczególności pyłów zawieszonych o wielkości cząstek do 2,5 mikrometra (określanych jako PM2,5), które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia.
Czytaj całość...
Wałbrzych: Nie ma zagrożenia z powodu siarkowodoru
środa, 05 wrzesień 2007
ImageNie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin z powodu unoszącego się w powietrzu siarkowodoru - informuje wałbrzyski sztab kryzysowy. Mieszkańcy dzielnicy od kilku tygodni skarżą się na unoszący się w powietrzu gaz. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna we Wrocławiu przeprowadziła analizę próbek powietrza, aby określić stężenie siarkowodoru w dzielnicy Sobięcin.
Czytaj całość...
Nowatorska ochrona przed odorami
wtorek, 04 wrzesień 2007
ImageMieszkańcy wielu polskich gmin borykający się na co dzień ze "śmierdzącymi" problemami, już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą.  Projektowana ustawa o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej pozwoli wójtom i radom gmin skutecznie walczyć z dokuczliwymi sąsiadami. Ten akt prawny to nowatorska regulacja w polskim systemie ochrony środowiska.

Czytaj całość...
Zanieczyszczenie powietrza-symulacja
poniedziałek, 28 maj 2007
ImageSymulacja zanieczyszczenie powietrza
Czytaj całość...
Zanieczyszczenie powietrza w San Francisco
poniedziałek, 28 maj 2007
ImageZanieczyszczenie powietrza w San Francisco
Czytaj całość...
Zanieczyszczenie powietrza w Singapurze
poniedziałek, 28 maj 2007
ImageZanieczyszczenie powietrza w Singapurze
Czytaj całość...
Gorzowska elektrociepłownia przestanie truć
wtorek, 15 maj 2007
ImageElektrociepłownia Gorzów w Gorzowie Wielkopolskim zaczyna montaż nowoczesnych elektrofiltrów, które mają aż czterokrotnie zmniejszyć emisję pyłów do atmosfery. Elektrociepłownia Gorzów jeszcze 10 lat temu była największym trucicielem powietrza w województwie. Z kominów elektrociepłowni spadało co roku ponad 5 tys. ton pyłu. Po uruchomieniu bloku gazowo-parowego, w 2000 r. udało się obniżyć emisję pyłów do zaledwie kilkuset ton rocznie.
Czytaj całość...
Kwaśne deszcze niszczą Tadź Mahal
wtorek, 15 maj 2007
ImageBiałe marmurowe ściany słynnego mauzoleum Tadż Mahal w Agrze żółkną mimo wysiłków indyjskich władz, by zmniejszyć skażenie powietrza wokół cennego zabytku z XVII wieku - informuje komisja indyjskiego parlamentu. Raport komisji ds. transportu, turystyki i kultury, który ma być w tym tygodniu przedstawiony w parlamencie, stwierdza, że na olśniewająco białych murach mauzoleum osiadają drobne cząsteczki zanieczyszczeń, nadając im żółtawy odcień.
Czytaj całość...
Bruksela - kłopot ze spalinami
czwartek, 25 styczeń 2007
ImageOd dłuższego czasu mówiło się, że Komisja Europejska wprowadzi limity emisji dwutlenku węgla producentom samochodów. Miała to być odpowiedź na nie przestrzeganie przez koncerny doborowolnych zobowiązań dotyczących średniej ilości produkowanego przez auto CO2 w przeliczeniu na jeden kilometr. Dziś wydaje się, że ustanowienie obowiązkowych norm będzię nierealne, gdyż Komisja ma kłopoty z jednoznacznym stanowiskiem w tej sprawie.
Czytaj całość...