informacje
Substancje zanieczyszczające wodę pod ścisłą kontrolą
środa, 18 czerwiec 2008
Poziom substancji zanieczyszczających, głównie pestycydów i metali ciężkich, w rzekach, jeziorach i wodach przybrzeżnych musi zostać znacznie ograniczony lub całkowicie wyeliminowany. Do 2018 roku państwa członkowskie będą musiały zmniejszyć zanieczyszczenia wód substancjami uznanymi za "priorytetowe" oraz stopniowo wyeliminować zanieczyszczenia substancjami "priorytetowo niebezpiecznymi". Posłowie zatwierdzili dyrektywę w sprawie środowiskowych norm jakości wody, której tekst uzgodnili z Radą.
Czytaj całość...
Beskidy: Sanepid ostrzega przed kąpielami
niedziela, 02 wrzesień 2007

ImageInspektorzy powiatowych Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca ostrzegają przed kąpielami w niektórych rzekach. W pewnych miejscach stwierdzono tam obecność w wodzie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Z najświeższych, ostatnich przed końcem wakacji raportów o stanie czystości wody wynika, że odkryto m.in. bakterie kałowe, paciorkowce i salmonellę.

Czytaj całość...
Glony zagrożeniem dla Bałtyku ?
środa, 30 maj 2007
ImageO tym, że odprowadzanie do morza nie oczyszczonych ścieków może być groźne, wiemy nie od dziś. Dzięki temu na potęgę rozmnażają się trujące algi, a to może doprowadzić do ogromnej katastrofy. Wróży się ją m.in. Morzu Bałtyckiemu. Taką informację można było przeczytać w helsińskim dzienniku „Hufvudstadsbladet”, któremu wypowiedzi udzielił profesor Fredrick Wulff z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Jego zdaniem algi rozrastają się szczególnie za sprawą azotu pochodzącego z gospodarstw hodowlanych.
Czytaj całość...
Plama oleju na Mątawie
wtorek, 22 maj 2007
ImagePod koniec ubiegłego tygodnia skażeniu uległ krótki odcinek prawego dopływu Wisły, rzeki Mątawy. W pobliżu Nowego w Kujawsko-Pomorskiem strażacy przez blisko 10 godzin usuwali zanieczyszczenie i zapobiegali spłynięciu substancji do Wisły. Plama oleju i najprawdopodobniej ropy, rozciągała się na długości prawie 10 kilometrów. Na szczęście wszystko zostało opanowane, a skażenie usunięte.
Czytaj całość...
Kaliningrad się ociąga a Bałtyk cierpi
poniedziałek, 23 kwiecień 2007
ImageŚcieki półmilionowego Kaliningradu są spuszczane bezpośrednio do morza, bez żadnego oczyszczania. Każdego dnia do Bałtyku wpływa 250 tys. m sześc. ścieków, zanieczyszczając wody morskie w pobliżu polskich i litewskich wybrzeży. Mimo wydatkowania przez Szwedzką Agencję Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju dużych sum na budowę oczyszczalni ścieków w Kaliningradzie, miasto to nadal zanieczyszcza Bałtyk.
Czytaj całość...
Szwecja inwestuje w ochronę morza
czwartek, 12 kwiecień 2007
ImageSzwedzki rząd oświadczył w środę, że w ciągu najbliższych trzech lat zamierza przeznaczyć około 500 mln koron, czyli 54 mln euro, na odnowę zniszczonego środowiska Bałtyku i Morza Północnego. Plan ogłoszony przez ministra ochrony środowiska Andreasa Carlgrena oraz szefową resortu ds. Unii Europejskiej Cecilię Malmstroem przewiduje działania w celu dotleniania dna morskiego i odtworzenie naturalnych szlaków migracji różnych gatunków ryb.
Czytaj całość...
140 mln euro pożyczki dla dorzecza Odry
piątek, 23 marzec 2007
ImageBank Światowy przyznał Polsce pożyczkę, która ma częściowo sfinansować projekt regulacji dorzecza Odry, poinformowała instytucja w czwartkowym komunikacie. "Zarząd Banku Światowego zaakceptował pożyczkę w wysokości 140 mln euro na współfinansowanie projektu rządowego regulacji dorzecza Odry. Projekt ma zapobiec katastrofom wywołanym dużymi powodziami" - napisano w komunikacie.
Czytaj całość...
Satelitarna ochrona europejskich mórz
środa, 14 marzec 2007
ImageNorwesko-włoski system obserwacji satelitarnej zostanie wykorzystany do kontroli wycieków ropy obejmującej wszystkie morza europejskie.  Kontrakt na zakup systemu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wiąże się z podpisaną 2 marca br. umową między EMSA a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) o wykorzystaniu satelitów do monitorowania europejskich obszarów morskich.
Czytaj całość...
Czyszczenie Brdy
środa, 31 styczeń 2007
ImageW tym lub na początku przyszłego roku rozpocznie się wybieranie zanieczyszczonych metalami ciężkimi osadów rzecznych z dna Brdy. Dzięki temu woda osiągnie drugą, a z czasem nawet pierwszą klasę czystości. Istnieje możliwość, że bydgoszczanie będą się mogli kąpać w rzece przepływającej przez centrum miasta. Obecnie jest to niemożliwe – rzeka dopiero w tym roku osiągnie trzecią klasę czystości. W ciągu ostatnich lat poprawiła się jakość wody w Brdzie, wybudowana została oczyszczalnia w Fordonie i na Kapuściskach.
Czytaj całość...
Surowa kara za zaśmiecanie morza
środa, 24 styczeń 2007
ImageSąd w australijskim mieście Brisbane wymierzył karę grzywny w wysokości 23 tysięcy dolarów rosyjskim marynarzom ze statku "Chudożnik Żukow" za to, że wyrzucili za burtę w rezerwacie morskim plastikowy worek. Sędzia orzekł, że armator rosyjskiej jednostki - Przedsiębiorstwo Żeglugi Dalekowschodniej - musi zapłacić 20 tysięcy dolarów, a kapitan statku - 3 tysiące dolarów - podał dziennik "The Australian".
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 12